JP Komunalno d.o.o. Mostar od 01.08.2024. godine uvodi nova poboljšanja

U skladu sa Odlukom o komunalnom redu, a sve u cilju unaprjeđenja procesa prikupljanja i odvoza otpada u Gradu Mostaru, JP Komunalno d.o.o. Mostar od 01.08.2024. godine uvodi sljedeće novine:

RAZVRSTAVANJE KUĆNOG OTPADA

Član 78.

(1) Kućni otpad, po pravilu, razvrstava se na otpad koje se sastoji od otpadaka koji se mogu dalje korisno upotrijebiti (papir, staklo, plastika, željezo i slično) i ostali kućni otpad.

Kako je navedeno u Članu 78. Odluke o komunalnom redu, pravilo je da se kućni otpad razvrstava na dio koji se može reciklirati i ostali (miješani) otpad. Ostali otpad koji se ne može odvojiti za reciklažu će se i dalje odlagati u postojeće kontejnere, odnosno vršit će se njegovo ručno prikupljanje u područjima individualnog stanovanja kao i do sada.

Za prikupljanje reciklažnog otpada u područjima kolektivnog stanovanja uvode se tzv. „zeleni otoci“ tj. zasebne lokacije sa posebnim kontejnerima za odvojeno prikupljanje ambalažnog i elektroničkog otpada. U prvoj fazi prikupljat će se 3 kategorije ambalažnog otpada i to:

  • Papirna ambalaža (obični papir, karton, novine, knjige, bilježnice prospekti, katalozi, i sl.)
  • Plastična i metalna ambalaža (boce od vode, pića, šampona, deterdženta, posude od hrane, plastične vrećice, najlon i limenke od pića, konzerve od hrane i sl.)
  • Staklene boce, tegle, bočice od parfema, kozmetike i lijekova (prozirne i obojene odvojeno)

Elektronički otpad će se prikupljati u posebnim kontejnerima.

Važno je napomenuti da u slučaju da građani nisu sigurni u koju kategoriju treba svrstati određenu ambalažu istu mogu ubaciti u miješani otpad koji se na deponiji još jednom razvrstava pri čemu se odvajaju dijelovi za recikliranje.

U područjima individualnog stanovanja gdje se vrši ručno prikupljanje otpada neće se postavljati kontejneri za reciklažni otpad ali građani mogu vršiti odvajanje otpada u dvije kategorije (vreće) i to:

  • ambalažni otpad (sve 3 gore navedene kategorije u jednoj vreći)
  • ostali „miješani“ otpad koji se ne može reciklirati u drugoj vreći

Ove  dvije vreće trebaju biti različite kako bi ih radnici koji rade na razvrstavanju mogli lakše prepoznati, te se predlaže korištenje sljedećih vreća:

  • prozirne ili bijele plastične vreće ili vreće sa bijelim plastičnim svezicama za reciklažni otpad
  • crne ili neprozirne plastične vreće ili vreće sa crnim plastičnim svezicama za ostali otpad

Vreće moraju biti čvrsto vezane, a preporučuje se korištenje plastičnih ZIP svezica.

U narednoj fazi planira se odvojeno prikupljanje bio otpada (trava, lišće, grane, ostaci voća i povrća i sl.) te prikupljanje otpadnog tekstila.

RECIKLAŽNA DVORIŠTA

Član 92.

(5) Grad Mostar, na prijedlog davaoca komunalne usluge će odrediti dvije (2) lokacije za uspostavljanje reciklažnih dvorišta za zbrinjavanje krupnog i druge vrste otpada, gdje će građani korisnici komunalne usluge moći odložiti ovu vrstu otpada.

Na osnovu člana 92. Odluke o komunalnom redu uspostavljene su dvije lokacije za prihvat krupnog otpada, i to:

  • Bišće polje (Rodoč) preko puta prečistača otpadnih voda
  • Sjeverni logor preko puta benzinske pumpe Bingo

Na ovim lokalitetima građani koji izmiruju svoje obaveze prema JP Komunalno će moći besplatno da odlože krupni otpad koji nastaje u njihovim kućama, što u pravilu obuhvata:

  • Stari namještaj (drveni, metalni, plastični, itd.) i prostirke
  • Autogume (maksimalno 4 komada godišnje sa putničkih vozila)
  • Sanitarna oprema
  • Manje količine građevinskog otpada i zemlje (jedna auto prikolica)
  • Zeleni otpad (grane, trava, lišće, i sl.)
  • Prozorska stakla i ogledala
  • Ostali otpad koji se ne odlaže u posude za kućni otpad

Prilikom dovoza krupnog otpada na reciklažno dvorište građani su dužni isti razvrstati prema kategorijama i uputama koje dobiju od zaposlenika JP Komunalno.

Radno vrijeme reciklažnog dvorišta je svaki dan od 7 do 19h.

Osim ovih lokaliteta, građani mogu krupni otpad dovesti i direktno na deponiju krutog otpada na lokalitetu Uborak kod ulaza u kasarnu, svaki radni dan od 7 do 14h i subotom od 7 do 12h.

Na dva pomenuta reciklažna dvorišta građani također mogu dovesti i donirati staru odjeću i ostalu opremu za koju smatraju da nije otpad i da može poslužiti ljudima u potrebi, te će se ista distribuirati putem humanitarnih udruženja.

Također, na reciklažnim dvorištima bit će omogućen i prihvat ambalažnog i elektroničkog otpada identično kao i na zelenim otocima.

ODVOZ KRUPNOG OTPADA

Član 91.

(1) Krupni otpad odvozi se prema posebnom planu.

(2) Davalac komunalne usluge dužan je najmanje jednom u mjesecu, tokom cijele godine

prikupljati i odvoziti krupni otpad (dijelove i komade starog namještaja, pokućstva, sanitarne opreme,

šuta) iz stambenih objekata, prema Planu prikupljanja istog.

Na osnovu člana 91. Odluke o komunalnom redu daje se plan prikupljanja krupnog otpada kako slijedi:

  • Zona „A“ (Blagaj, Buna, Hodbina, Jasenica, Ortiješ, Žitomislići, Baćevići, Dračevice, Gnojnice) sve do avijatičarskog mosta, odvoz će se vršiti svake prve subote u mjesecu od 7 do 11h.
  • Zona „B“ (Bišće polje, Rodoč, Ulog, Varda, Opine, Tekija, Donja Mahala, Luka, Podhum, Brankovac, Balinovac, Ilići, Panjevina, Cim i ostala naselja do mosta Musala) odvoz će se vršiti svake druge subote u mjesecu od 7 do 11h.
  • Zona „C“ (naselja od mosta Musala do brane HE Mostar) odvoz će se vršiti svake treće subote u mjesecu od 7 do 11h.
  • Zona „D“ (naselja Bjelopoljske kotline, od brane HE Mostar do brane HE Salakovac) odvoz će se vršiti svake četvrte subote u mjesecu od 7 do 11h.
  • Ostala naselja (Gubavica, Pijesci, Polog, Drežnica, itd. koja ne spadaju u navedene zone) odvoz će se vršiti po posebnom dogovoru obzirom na veću udaljenost od grada.

Utovar krupnog otpada je obaveza naručioca, JP Komunalno ne vrši utovar!

Građani koji žele odvoz krupnog otpada isti moraju najaviti u toku sedmice kako bi se mogao planirati potreban broj i veličina vozila. Građani koji imaju vlastiti prevoz mogu svakodnevno odvesti krupni otpad na reciklažna dvorišta.

Odvoz krupnog otpada van propisanih termina će se posebno naplaćivati u skladu sa odlukom Uprave JP Komunalno.

Građevinski otpad koji se nalazi u rastresitom stanju potrebno je upakovati u čvrste vreće koje trebaju biti zavezane da ne dolazi do rasipanja otpada.

Broj telefona za prijavu odvoza krupnog otpada je: 036 576 995.